Notice: Trying to get property 'permalink' of non-object in /home3/iranlexa/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/context/meta-tags-context.php on line 297
a

تلگرام

اینستاگرام

© 2018 steelbartarpars.ir, All Rights Reserved.

8:00 - 19:00

ساعات کاری ما: شنبه - پنجشنبه

09125861560

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

همه چیز درباره ورق استیل : مواد، اندازه‌های استاندارد و فرایندهای شکل گیری

درباره ورق استیل

درباره ورق استیل به عنوان اساس کار تمام مهندسی امروز چه می‌دانید؟ آلیاژی که همه جا دیده می‌شود: از اتومبیل و ماشین آلات گرفته تا نمای خانه و مبلمان.

ورق استیل چیست؟

ورق فلز یکی از اشکال و فرم‌هایی است که می‌توان آن را خریداری کرد. ورق فلزی هر فلزی است که دارای ضخامت بین 0. 5… 6 میلی متر باشد. واحدهای‌اندازه گیری دیگری وجود دارد که برای طبقه‌بندی فلزات بر اساس ضخامت استفاده می‌شود.

Millimetres, Mils & Gauge

فویل، ورق و صفحه تقریباً یکسان هستند و تنها تفاوت آن‌ها در ضخامت است. ضخامت به 3 طریق – میلی متر، میل و‌اندازه گیری‌اندازه گیری می‌شود. در حالی که میلی متر یک واحد کاملاً ساده است، میل‌ها و‌اندازه گیری‌ها فقط در مهندسی و ساخت معمول هستند.

یک میل (Mil) برابر با هزارم اینچ است. از آنجا که انگلیسی‌ها اغلب از “mils” به عنوان جمع میلی‌متر استفاده می‌کنند، ممکن است کمی گیج کننده باشد اما تفاوت مهم است.

گیج (Gauge) واحد دیگری برای‌اندازه گیری ضخامت ورق است. اگرچه استانداردهای رسمی استفاده از گیج را دلسرد می‌کند، اما همه موارد نادر نیستند. گیج نشان دهنده ضخامت یک فلز نسبت به وزن آن در فوت مربع است. عدد سنج بالاتر به معنای ضخامت کمتر است.

واحدهای اندازه‌گیری ورق استیل

از آنجا که مربوط به وزن یک فلز است، ضخامت واقعی (میلی متر) برای همان‌اندازه گیری، برای فلزات مختلف متفاوت است (به عنوان مثال فولاد 12 میلی متر در مقابل آلومینیوم 12 میلی متر) .

فویل، ورق و صفحه

با مرور سیستم‌های‌اندازه گیری اولیه، اکنون می‌توانیم دسته‌بندی ورقه‌ها، ورق‌ها و صفحات را بررسی کنیم. برای هدف ما، ما می‌خواهیم به میلی متر به عنوان واحد‌اندازه گیری بچسبیم.

فویل فلزی

فویل فلزی مخصوصاً در آلومینیوم معمولاً دیده می‌شود که اغلب از آن به عنوان ورقه ورقه‌ای یاد می‌شود. ضخامت فویل معمولاً تا 0. 2 میلی متر است.

ورق ورق بعدی است. ضخامت ورق فلز از 0. 5 میلی متر شروع می‌شود و تا 6 میلی متر می‌رسد. هر چیزی بالاتر از آن یک صفحه فلزی است.

ورق فلز نازک به راحتی شکل می‌گیرد، در حالی که استحکام بالایی نیز دارد. با قیمت نسبتاً ارزان، برای اکثر اهداف مهندسی بسیار مناسب است. به همین دلیل است که آن را در همه جای اطراف خود می‌بینیم.

در پایان مقاله، ما در مورد روش‌های مختلف شکل گیری استفاده شده با ورق فلز بحث خواهیم کرد.

مواد متداول

تقریباً تمام فلزات معمولی مهندسی نیز به صورت ورق استفاده می‌شوند. برخی از آن‌ها از فولاد کربن، فولاد ضد زنگ، مس و آلومینیوم هستند. انتخاب مناسب برای شما به کاربرد و الزامات محصول شما بستگی دارد.

صفحات فلزی دارای خصوصیات مکانیکی مشابه فلز پایه هستند. بنابراین، ورقهای فولادی مقاومت کششی و دوام بالایی دارند که برای استفاده در سازه‌ها و ماشین آلات مناسب هستند.

در عین حال، ورقهای مس معمولاً به عنوان یک لایه تزئینی در ساختمانهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اندازه‌های استاندارد

اندازه گیری‌های استاندارد هم به‌اندازه ورق و هم به ضخامت اعمال می‌شود. در حالی که دستیابی به‌اندازه‌های بزرگ ورق از طریق جوشکاری چند راه حل دارد، اما واقعاً نمی‌توانید از جدول‌های ضخامت عبور کنید.

اندازه‌گیری ورق استاندارد

دانستن‌اندازه استاندارد ورق به شما در بهینه‌سازی آرایش قطعات کمک می‌کند. بارها قطعاتی را برای تولید دریافت کرده‌ایم که کمی بزرگتر از‌اندازه استاندارد هستند. این به معنی ضایعات بیشتر و هزینه‌های کلی بیشتر برای مشتری است.اندازه‌گیری استاندارد ورق استیل

همچنین، نکته دیگری که باید در اینجا به خاطر بسپارید وجود‌اندازه‌های مختلف ورق است. در حالی که ورق‌های کوچک، متوسط و بزرگ تقریباً در هر انبار سازنده ورق فلز موجود است، ورق‌های بزرگ ممکن است موجود نباشد.

همچنین بسیاری از آن‌ها ممکن است ماشین آلات برش ورقهای بزرگ را نداشته باشند. بنابراین دانستن توانایی‌های تولید کنندگان شما در اینجا مفید است.

بعضی اوقات می‌توانید دو ورق کوچکتر را با هم جوش دهید اما این راه حل بهینه نیست. به خصوص هنگامی که بر زیبایی شناسی پروژه خود تأکید زیادی می‌کنید.

 

ضخامت ورق استاندارد

ضخامت ورق استاندارد

جدول بالا ضخامت‌های استاندارد را برای ورق‌های فلزی و صفحات فلزی نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید، هر نوع فلز استانداردهای خاص خود را دارد.

همچنین، خوب است که نه تنها به نقاط شروع و پایان بلکه به مقادیر واقعی توجه شود. کسی که درخواست ضخامت غیر استاندارد می‌کند بسیار مکرر است.

استثنائات این جدول قطعاً وجود دارد. ما فقط به شما توصیه می‌کنیم که این ضخامت‌ها را به دلیل دشواری یافتن مواد رعایت کنید. همه موارد بالا با بسیاری از سازندگان ورق فلزی به راحتی در دسترس هستند.

ورق نورد گرم و ورق سرد

دو روش برای تولید ورق فلز وجود دارد – نورد گرم و نورد سرد. با نگاهی به جدول ضخامت استاندارد بالا، می‌توانید نحوه استفاده از این دو را ببینید. در مورد فولادهای ساختمانی، نورد سرد فقط تا 3 میلی متر می‌رسد. از آنجا به بعد، ورق‌ها و صفحات برای اهداف مقرون به صرفه گرم می‌شوند.

اگرچه فرآیند نورد گرم دوباره از فولاد ضد زنگ از 3 میلی متر شروع می‌شود، نورد سرد تمام ورق‌ها را پوشش می‌دهد، یعنی تا 6 میلی متر.

برای اهداف مهندسی، تفاوت بین این دو مهم است. برای کاربردهای دقیق، فولادهای نورد سرد ترجیح داده می‌شوند زیرا کنترل بیشتری بر ابعاد نهایی داریم. این امر به این دلیل است که در فولادهای نورد گرم، پس از سرد شدن، فولاد کمی کوچک می‌شود و شکل ممکن است کمی تغییر کند.

فرآیندهای شکل‌گیری درباره ورق استیل

بنابراین ما سرانجام به روشهای شکل دهی ورق فلز رسیدیم. گزینه‌های زیادی روی میز است و تصمیم با شما است.

انتخاب بیشتر بستگی به نتیجه مورد نیاز دارد. اما بسیاری از این روش‌ها نتیجه‌ای به ظاهر مشابه یا مطابقت را برای شما به ارمغان می‌آورند. سپس به هزینه (اغلب بستگی به‌اندازه دسته) ، در دسترس بودن و دقت دلخواه دارد.

ورق فلزی خم

خم شدن یک فرایند شکل دهی است که در آن ورق فلز با اعمال تنش خمشی به شکل دلخواه خم می شود. ورق فلز خم شده است بنابراین تغییر شکل پلاستیک حاصل می شود. این مانع از بازیابی شکل قبلی فلز می شود.

قطعاتی مانند فلنج و راه راه با خم شدن ایجاد می‌شوند. متداول‌ترین شکل خم شدن، خم شدن V است. در آنجا یک قالب V شکل و یک مشت مشت به هم فشار می‌دهند تا ورق فرم مورد نظر را به دست آورد.

خم شدن لبه یکی دیگر از روش‌های متداول برای خم شدن فلنج‌ها با استفاده از قالب پاک کننده و مشت است.

ورق کورلینگ ورق

حلقه زنی فرایند تشکیل یک حلقه دایره‌ای در لبه ورق فلزی است تا برای جابجایی ایمن‌تر شود.

بین لبه پیچ خورده و سجاف اشکی شکل تفاوت وجود دارد. در پیچش، لبه اولیه به داخل دایره شکل می‌گیرد، در حالی که در سجاف اشکی، لبه اولیه هنوز نمایان است.

کرلینگ را می‌توان به رول خارج از مرکز و رول روی مرکز طبقه‌بندی کرد. رول‌های خارج از مرکز دارای مرکز بالای سطح ورق هستند، در حالی که رول‌های روی مرکز دارای مرکز همان سطح ورق فلزی هستند.

ورق زدایی ورق فلزی

decambering فرآیند حذف کامبر از یک ورق فلز است. در یک ورق فلز، به ویژه در قطعات نواری، هنگامی که به صورت ورق صاف می‌شود، خم افقی ایجاد می‌شود.

در دمبرینگ، این خم افقی را با صاف کردن لبه‌ها حذف می‌کنیم تا کامبر برداشته شود. این نیرو بر روی لبه تغییر شکل یافته اعمال می‌شود، و نه بر روی صورت، تا آن را به شکل مستقیم فشار دهد. معمولاً در بخشهای با طول محدود انجام می‌شود.